آثار اندی وارهول، در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمدند

نمایشگاه پرسوناژ با نمایش هفت مجموعه اثر از اندی وارهول، چهارمین نمایشگاه موزه هنرهای معاصر تهران پس از بازگشایی است که عصر روز سه‌شنبه (۲۵ خرداد) با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان عرصه هنرهای تجسمی همچون هادی مظفری (مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی) و امیر راد (کیوریتور این نمایشگاه و رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران) افتتاح شد. 

پیش از افتتاح نمایشگاه، هادی مظفری، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی در سخنانی اظهار کرد: «این چهارمین نمایشگاه موزه بعد از بازگشایی است. با توجه به این‌که مخاطبان در تمام دوره‌ها اشتیاق داشته و دارند که آثاری از گنجینه موزه را ببینید، این‌گونه برنامه‌ریزی شده است که به ازای چهار نمایشگاه در سال، هشت نمایشگاه برگزار شود که چهار نمایشگاه به آثار گنجینه اختصاص دارد.»

همچنین امیر راد، کیوریتور نمایشگاه مجموعه آثار اندی وارهول در موزه هنرهای معاصر، توضیح داد: «در نمایشگاه مجموعا ۲۸ اثر یا ۷ مجموعه اثر به نمایش گذاشته شده است. باید این نکته را در نظر داشت که گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، بزرگ‌ترین گنجینه مدرنیستی غرب در شرق است. ما نیز برای این‌که رفتار معاصر در این موزه داشته باشیم، رو به خوانش‌های معاصر از آثار گنجینه آورده‌ایم که نمایشگاه آثار اندی وارهول نیز با همین رویکرد برگزار شده است.»

آثار اندی وارهول، در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمدند
پرتره‌ای از مرلین مونرو

آثار این نمایشگاه همگی متعلق به گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران هستند و تا سوم مرداد روی دیوار گالری شماره ۶ موزه، باقی می‌مانند. در این نمایشگاه ۲۸ اثر یا ۷ مجموعه اثر از آثار مشهور این هنرمند آمریکایی به نمایش گذاشته شده است.

اثر ۱۰ لته‌ای از مجموعه پرتره مائو و همچنین اثر ۱۰ لته‌ای دیگری از سوپ‌های کمپبل که از جمله آثار معروف این هنرمند در نقد سرمایه‌داری به شمار می‌رود، در سالن اصلی گالری به نمایش گذاشته شده‌اند. در ادامه نیز آثار دیگری از این هنرمند همچون «خودکشی»، «ژاکلین کندی»، «سرخ‌پوست»، پرتره‌ای از مرلین مونرو و … به نمایش گذاشته‌ شده است. 

آثار اندی وارهول، در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمدند
اثر ۱۰ لته‌ای از مجموعه پرتره مائو

در بخش پایانی نمایشگاه، تصویری از چهره مائو با عینکی که روی شیشه‌های آن تصویری از سوپ‌های کمپبل نقش بسته، قرار دارد.

اندی وارهول (۱۹۸۷_ ۱۹۲۸)، هنرمند آمریکایی است که به دلیل چاپ و نقاشی از اشیاء و اشخاص مشهور به شهرت جهانی رسید. او در اغلب آثار هنری خود ردپایی از چیزها و اشخاصی را که دوست داشت به جا می‌گذاشت. قوطی‌های سوپ، کوکاکولا، اسکناس‌های دلار یا ستارگان سینما از بخش‌های اصلی آثار او به حساب می‌آیند. آثاری که به باور بسیاری از کارشناسان هنری اغلب در نقد زندگی روزمره و پدیده شهرت خلق می‌شدند.  

این تصویرساز که یکی از اثرگذارترین و البته محبوب‌ترین هنرمندان عصر خود بود، ۶ آگوست ۱۹۲۸ در پنسیلوانیا به دنیا آمد و در خانواده‌ای فقیر بزرگ شد. مسیر پیشرفت وارهول در زندگی حرفه‌ای خیلی زود سپری شد و او را در طول حیاتش به چهره‌ای کاریزماتیک و مهم در جهان هنر تبدیل کرد. البته وارهول علاوه بر فعالیت حرفه‌ای در عرصه‌های نقاشی، گرافیک و تبلیغات، به عنوان فیلمساز نیز شناخته می‌شد.

وارهول را به عنوان یکی از اصلی‌ترین بنیانگذاران سبک پاپ آرت (هنر مردمی) در جهان می‌شناسند. سبک منحصر به ‌فرد و عجیب او علاوه بر اینکه باعث شد دغدغه‌های مردمی به سالن‌های هنری برده شود، در جهان هنر نیز با طرفداران زیادی مواجه شد. یکی از مهمترین مجموعه آثار این هنرمند خلاق، تکرارهای تقریبا غیرمشابه او بود. 

آثار اندی وارهول، در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمدند

۶۴۵۷

مجله هنری بومرا

درباره ی Ccrtpo8059642

مطلب پیشنهادی

آغاز یک رویداد بزرگ در عکس دفاع مقدس/ ۳ میلیون عکس اورجینال داریم

انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس یکی از مراکز اصلی حفظ عکس‌های هشت سال دفاع …